Bioethanol

Bioethanol je označení pro ethanol (líh) vyrobený technologií alkoholového kvašení z biomasy, který je používán jako biopalivo. Jedná se o vysoko oktanové palivo, které je vyráběno obvykle z rostlin obsahujících větší množství škrobu a jiných sacharidů (cukrů). Vedle rostlin obsahujících škrob, jako jsou kukuřice, obilí a brambory, jsou nejčastěji používanou surovinou cukrová třtina a cukrová řepa.

Jak vzniká bioethanol?

Ethanol vzniká transformací škrobu obsaženého v rostlinách, jeho rozštěpením v dvoustupňovém procesu hydrolýzy škrobu za přídavku biologických katalyzátorů štěpné reakce, kterými jsou enzymy alfa-amyláza a beta-glukanáza, za vzniku tzv. zápary s definovaným obsahem uvolněných, volně zkvasitelných cukrů, které jsou v procesu fermentace (kvašení) přeměňovány na ethanol (líh). Takto připravená vykvašená zápara je nastřikována do systému destilačních kolon, kde dochází k oddestilování etanolu (lihu) od lihuprostých výpalků. Takto oddestilovaný ethanol (líh) je následně rafinován, koncentrován a odvodňován, za vzniku bioethanolu.

Využití bioethanolu

Využití nalézá zejména v petrolejářském průmyslu, jako příměs do automobilových benzínů v souladu s nařízením evropské unie. V ČR na úrovni 4,1 % objemových.

Bioethanol Sekundární produktyVýkup komoditAktualityETHANOL ENERGY a.s.
Školská 118
285 71  Vrdy

Ič 255 02 492 

e-mail  info@ethanolenergy.cz


GPS nákladní vrátnice EEV
49°55'29.9"N 15°28'12.8"E

© 2012 - 2017, ETHANOL ENERGY a.s.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu společnosti ETHANOL ENERGY a.s. zakázáno.